Szkoła dla Rodziców i Wychowawców

17-20 WRZEŚNIA 2018 /  WARSZAWA

CZĘŚĆ 1 – RELACJA I DIALOG

Forma:

Zajęcia mają charakter warsztatów psychologicznych, przygotowujących uczestników do pracy z rodziną i nauczycielami zarówno w kontekście indywidualnym jak i do prowadzenia zajęć grupowych (psychoedukacyjnych). Składają się z krótkich omówień i wprowadzeń tematycznych, a przede wszystkim z ćwiczeń, dramy, debaty. Cennym elementem uczącym jest wymiana doświadczeń między uczestnikami. Spotkania odbywają się w małych grupach (nie większych niż 15 osób).

Program szkolenia:

1. Rola rodziny w profilaktyce zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży.
  2. Dialog, jako podstawa budowania relacji międzyludzkich i wychowania.
  3. Postawy rodziców a najważniejsze potrzeby psychiczne dziecka.
  4. Zasady, normy, wartości, ograniczenia, jako niezbędny warunek wychowania.
  5. Uczucia, ich rola; umiejętność rozpoznawania, nazywania i radzenia sobie z uczuciami. Akceptacja uczuć a korekta zachowań.
  6. Współdziałanie i współpraca zamiast nakazów, zakazów i innych form przymusu.
  7. Wychowanie do samodyscypliny przez stosowanie konsekwencji (zamiast karania).
  8. Rozwiązywanie sytuacji problemowych i konfliktów.
  9. Wspieranie dziecka w procesie usamodzielniania się.
  10. Toksyczna funkcja etykietowania, przypisywania ról.
  11. Konstruktywna pochwała, jako najistotniejszy czynnik budowania realnej samooceny.

Materiały dla uczestników szkolenia:

1. J. Sakowska Szkoła dla rodziców i wychowawców. Część I. Materiały dla prowadzących zajęcia.
  2. Zeszyty metodyczne nr 7, A. Zajic, s. L. Jakubik, „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców”. Niezbędnik dla uczestników warsztatów.

Cena: 1 100 zł

CZĘŚĆ 2 – RODZEŃSTWO

Szkolenie skierowane jest do:

Osób zajmujących się pracą z rodzicami – nauczycieli, wychowawców oraz pedagogów i psychologów pracujących w szkołach, poradniach psychologiczno – pedagogicznych, gabinetach prywatnych. Warunkiem uczestniczenia w cz. II jest ukończenie cz. I.

Program szkolenia:

1. Wpływ rodziny pochodzenia na postawy rodzicielskie; trudności z bezwarunkową akceptacją dziecka.
  2. Źródła zazdrości między dziećmi i jej wpływ na wzajemne relacje; rola rodziców w eliminowaniu zachowań niepożądanych.
  3. Ryzyko porównań: inne sposoby motywowania dzieci do działania.
  4. Równo czy sprawiedliwie?
  5. Jak radzić sobie z egoizmem?
  6. Problem ulubieńców.
  7. Szkody wynikające z rywalizacji: korzyści płynące ze współdziałania.
  8. Mechanizmy wpisywania dzieci w role.
  9. Kolejność urodzin, a funkcjonowanie w rolach.
  10. Wpływ ról na relacje w rodzinie.
  11. Specyficzne role: prześladowca i ofiara; dziecko specjalnej troski.
  12. Kłótnie i bójki dzieci; właściwe sposoby reagowania.
  13. Trudny konflikt między dziećmi; rodzic mediator.
  14. Pułapka nieprzebaczonej krzywdy.

Materiały dla uczestników szkolenia:

1. J. Sakowska, E. Puchała, Szkoła dla rodziców i wychowawców. Część II. Materiały dla prowadzących zajęcia.
  2. Zeszyty metodyczne nr 10, J. Basistowa, A. Zajic, A. Zawadzka, „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” – Rodzeństwo bez rywalizacji. Niezbędnik dla uczestników warsztatów.

CZĘŚĆ 3 – NASTOLATEK

Szkolenie skierowane jest do:

Osób zajmujących się pracą z rodzicami – nauczycieli, wychowawców oraz pedagogów i psychologów pracujących w szkołach, poradniach psychologiczno – pedagogicznych, gabinetach prywatnych. Warunkiem uczestniczenia w cz. III jest ukończenie cz. I.

Program szkolenia:

1. Potrzeby rozwojowe wieku dorastania; zachowania dysfunkcyjne jako przejaw nieefektywnej realizacji potrzeb.
  2. Charakterystyka okresu dojrzewania; zmienność nastrojów – jak pomóc nastolatkowi radzić sobie z uczuciami.
  3. Zasady, normy, granice. Co chroni przed zachowaniami ryzykownymi. Umiejętność wprowadzania i egzekwowania norm.
  4. Potrzeba autonomii a zachęcanie do współpracy; rezygnacja z kontroli na rzecz odpowiedzialności i samodyscypliny.
  5. Ponoszenie konsekwencji zamiast tradycyjnego karania.
  6. Wspólne rozwiązywanie problemów.
  7. Jak rozmawiać na tzw. trudne tematy (seks, używki, reklamy, media …).
  8. Spotkanie z młodzieżą.
  9. Spotkanie rodziców przygotowujące do spotkania z młodzieżą.
  10. Wspólne spotkanie rodzice – młodzież.

Materiały dla uczestników szkolenia:

1. Zeszyty metodyczne nr 11, Joanna Sakowska, Szkoła dla Rodziców i Wychowawców cz. III – „Nastolatek”. Niezbędnik dla uczestników warsztatów.

SUPERWIZJA ZAJĘĆ

Szkolenie skierowane jest do:

Realizatorów programu Szkoła dla Rodziców i Wychowawców. Warunkiem uczestniczenia w superwizji jest ukończenie mnimum cz. I.

Forma:

Zajęcia mają charakter warsztatów psychologicznych, składają się z krótkich omówień i wprowadzeń tematycznych przygotowujących uczestników do pracy z rodziną i nauczycielami zarówno w kontekście indywidualnym jak i do prowadzenia zajęć grupowych (psychoedukacyjny). Cennym elementem uczącym jest wymiana doświadczeń między uczestnikami. Spotkania odbywają się w małych grupach (nie większych niż 15 osób).

Program szkolenia:

1. Model współpracy z odbiorcami szkoleń (rodzicami, wychowawcami, specjalnymi grupami odbiorców).
  2. Praca z rodzicami/wychowawcami w kontakcie indywidualnym – określenie programu współpracy, kontrakt, procesy grupowe, kierunki pracy – edukowanie i dialog, motywowanie do współpracy i reagowanie na opór we współpracy, rozwiązywanie sytuacji konfliktowych – ćwiczenia praktyczne.
  3. Analiza trudności, mocnych stron i potrzeb realizatorów. Budowanie relacji opartej na zaufaniu.
  4. Praca na przypadkach: rozwiązywanie konkretnych sytuacji zgłoszonych przez realizatorów – ćwiczenie umiejętności psychoedukacyjnych.
  5. Błędy jakie popełniamy. Konstruktywne rozwiązywanie problemów.
  6. Standardy realizacji programu „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” – warsztaty dotyczące wybranych modułów „Szkoły…”
  7. Superwizje indywidualne.

Szkolenie obejmuje 30 godzin dydaktycznych