Dla Realizatorów

Realizatorzy programu „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” to psycholodzy/pedagodzy posiadający:

• duże doświadczenie w prowadzeniu pracy psychoedukacyjnej z grupą dorosłych;
  • przynajmniej minimum umiejętności terapeutycznych (np. ukończona socjoterapia),
  • ukończyli szkolenia €žSzkoła dla Rodziców i Wychowawców” (w CMPPP/ORE lub u uprawnionego trenera).
  • posiadają certyfikat realizatora programu wydany przez ORE.

Po kursie uczestnicy:  poszerzają kompetencje do prowadzenie zajęć psychoedukacyjnych dla rodziców, nauczycieli. Ukończenie szkolenia daje podstawę o ubieganie się o Certyfikat Realizatora.

Forma zajęć: zajęcia mają charakter warsztatów psychologicznych, przygotowujących uczestników do pracy z rodziną i nauczycielami zarówno w kontekście indywidualnym jak i do prowadzenia zajęć grupowych (psychoedukacyjnych). Składają się z krótkich omówień i wprowadzeń tematycznych, a przede wszystkim z ćwiczeń, dramy, debaty. Cennym elementem uczącym jest wymiana doświadczeń między uczestnikami. Spotkania odbywają się w małych grupach (nie większych niż 15 osób).

Program „Szkoły dla Rodziców i Wychowawców” składa się z trzech modułów:

CZĘŚĆ 1 – RELACJA I DIALOG

Program szkolenia:

• Rola rodziny w profilaktyce zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży.
  • Dialog, jako podstawa budowania relacji międzyludzkich i wychowania.
  • Postawy rodziców a najważniejsze potrzeby psychiczne dziecka.
  • Zasady, normy, wartości, ograniczenia, jako niezbędny warunek wychowania.
  • Uczucia, ich rola; umiejętność rozpoznawania, nazywania i radzenia sobie z uczuciami. Akceptacja uczuć a korekta zachowań.
  • Współdziałanie i współpraca zamiast nakazów, zakazów i innych form przymusu.
  • Wychowanie do samodyscypliny przez stosowanie konsekwencji (zamiast karania).
  • Rozwiązywanie sytuacji problemowych i konfliktów.
  • Wspieranie dziecka w procesie usamodzielniania się.
  • Toksyczna funkcja etykietowania, przypisywania ról.
  • Konstruktywna pochwała, jako najistotniejszy czynnik budowania realnej samooceny.

CZĘŚĆ 2 – RODZEŃSTWO

Program szkolenia:

• Wpływ rodziny pochodzenia na postawy rodzicielskie; trudności z bezwarunkową akceptacją dziecka.
  • Źródła zazdrości między dziećmi i jej wpływ na wzajemne relacje; rola rodziców w eliminowaniu zachowań niepożądanych.
  • Ryzyko porównań: inne sposoby motywowania dzieci do działania.
  • Równo czy sprawiedliwie?
  • Jak radzić sobie z egoizmem?
  • Problem ulubieńców.
  • Szkody wynikające z rywalizacji: korzyści płynące ze współdziałania.
  • Mechanizmy wpisywania dzieci w role.
  • Kolejność urodzin, a funkcjonowanie w rolach.
  • Wpływ ról na relacje w rodzinie.
  • Specyficzne role: prześladowca i ofiara; dziecko specjalnej troski.
  • Kłótnie i bójki dzieci; właściwe sposoby reagowania.
  • Trudny konflikt między dziećmi; rodzic mediator.
  • Pułapka nieprzebaczonej krzywdy.

CZĘŚĆ 3 – NASTOLATEK

Program szkolenia:

• Potrzeby rozwojowe wieku dorastania; zachowania dysfunkcyjne jako przejaw nieefektywnej realizacji potrzeb.
  • Charakterystyka okresu dojrzewania; zmienność nastrojów – jak pomóc nastolatkowi radzić sobie z uczuciami.
  • Zasady, normy, granice. Co chroni przed zachowaniami ryzykownymi. Umiejętność wprowadzania i egzekwowania norm.
  • Potrzeba autonomii a zachęcanie do współpracy; rezygnacja z kontroli na rzecz odpowiedzialności i samodyscypliny.
  • Ponoszenie konsekwencji zamiast tradycyjnego karania.
  • Wspólne rozwiązywanie problemów.
  • Jak rozmawiać na tzw. trudne tematy (seks, używki, reklamy, media …).
  • Spotkanie z młodzieżą.
  • Spotkanie rodziców przygotowujące do spotkania z młodzieżą.
  • Wspólne spotkanie rodzice – młodzież.